Projekt szkoleniowy
- Analiza potrzeb szkoleniowych (na poziomie organizacji i uczestnika).
- Zdefiniowanie celów szkoleniowych.
- Określenie typu szkolenia.
- Zaprojektowanie szkolenia oraz typu oceny (odbywa się to na podstawie analizy potrzeb szkoleniowych i zdefiniowanych celów szkoleniowych).
- Odprawa przed szkoleniem.
- Realizacja programu szkoleniowego.
- Działania poszkoleniowe (follow up).
- Wdrożenie nabytych kompetencji na stanowisku pracy.
- Analiza skuteczności wdrożenia.
- Ocena realizacji celów.
Metody szkoleniowe
- Publiczne prezentacje – prezentacja przez trenera we współpracy z uczestnikiem praktycznego wykonania i zastosowania określonej umiejętności.
- Nagrania video i audio – stanowią materiał do analizy zachowań lub prezentację wybranych umiejętności ważnych z punktu widzenia przekazywanych treści szkoleniowych.
- Próbki zachowań – przeprowadzanie rozmów z autentycznymi Klientami w trakcie szkolenia z wykorzystaniem sugerowanych technik/zachowań.
- Miniwykład – przekazanie i usystematyzowanie wiedzy.
- Studium przypadku – stymulowanie rzeczywistych sytuacji i procesów. Opiera się na wykorzystaniu wiedzy i koncepcji teoretycznych w praktyce, w odniesieniu do konkretnej sytuacji.
- Symulacje – trenowanie nabytych umiejętności.
- Scenki – uczestnicy ćwiczą nowe umiejętności w bezpiecznej atmosferze i otrzymują informacje zwrotną, stwarzają możliwość przećwiczenia nabytej wiedzy w warunkach szkoleniowych.
- Ćwiczenia z obserwatorem – polegają na tym, że po zaprezentowaniu danej techniki uczestnicy ćwiczą w parach, a obserwator ocenia jej zastosowanie. Informacje zapisuje na formularzu obserwacyjnym.
- Dyskusja grupowa – oparte jest na aktywnym udziale uczestników. Stwarza im możliwość wypowiedzenia się, wymiany informacji, poglądów i opinii.
Blok szkoleniowy
Blok szkoleniowy (każdy blok trwa około 2 godzin)
- Miniwykład – 20 minut (część teoretyczna będąca wprowadzeniem w tematykę, zaprezentowaniem techniki, modelu, schematu).
- Ćwiczenia praktyczne – przećwiczenie omówionej umiejętności przy wykorzystaniu metod szkoleniowych (scenka, symulacja, studium przypadku itd.).
- Omówienie – informacja zwrotna na temat realizacji zadań (grupowa lub indywidualna).
- Podsumowanie bloku.