Kiedy trema panuje nade mną, a nie ja nad nią. W jaki sposób powalczyć o przywództwo?

Ile razy zdarzyło Ci się, że miałeś świetny temat, ciekawe wnioski i przemyślenia, wspaniały produkt lub rozwiązanie i podczas prezentacji Pani trema przejęła przywództwo i zapanowała nad Tobą dyktując swoje warunki? Zastanawiasz się skąd ona się wzięła i jak zatrzasnąć jej drzwi przez nosem?
Z mojego doświadczenia i zgłębiania literatury dzielę się przemyśleniem o trzech krokach do pokonania tremy:
1. Poznaj przyczynę tremy
2. Wybierz technikę adekwatną do pokonania przyczyny
3. Ćwicz
Dlaczego ludzie cierpią na lęk przed wystąpieniami publicznymi?
Jedną z przyczyn lęku jest psychologiczne zagrożenie dla poczucia własnej wartości, które staje się ważne, gdy przypomnisz sobie poprzednie negatywne doświadczenia, których doznałeś, kiedy ostatni raz występowałeś publicznie. Być może ktoś śmiał się lub nie brał Twoich komentarzy na serio.
Drugą przyczyną lęku jest identyfikacja ze złymi mówcami, jako modelami. Oznacza to, że oglądałeś ludzi przemawiających publicznie, którzy wydawali się nerwowi i robili błędy. Zidentyfikowałeś się z tymi nerwowymi i nieudanymi mówcami, zamiast z kimś, kto przemawia z pewnością siebie i kompetencją. Powiedziałeś do siebie: „Oto taki mówca, do którego jestem podobny”.
Trzecią przyczyną leku przed wystąpieniami publicznymi jest tendencja do przyjmowania nierealistycznych postaw i oczekiwań odnośnie do publicznego występowania, jako procesu oraz siebie, jako mówcy. Możesz oczekiwać, że kiedy przemawiasz wydarzy się jakieś nieszczęście lub katastroficzna porażka, takie jak pustka w głowie i kompletne zapomnienie wszystkiego, o czym chciałoby się powiedzieć. Możesz też żywić nierealistyczne pragnienie, by być zaakceptowanym i żeby zadowolić wszystkich, żeby przekonać wszystkich słuchaczy do swojego punku widzenia. Możesz też sądzić, że Twoje wystąpienie musi być absolutnie perfekcyjne. Wszystkie te postawy i oczekiwania są nierealistyczne, a lekcja której się uczysz to: „Prawdopodobnie nie mogę być dobrym mówcą publicznym i występować z pewnością siebie”
Trema: przyczyny, reakcje i rozwiązania
Która z następujących trzech przyczyn lęku przed wystąpieniami publicznymi oraz reakcji na niego stanowi dla Ciebie największy problem? Przyjrzyj się bliżej propozycjom poradzenia sobie ze swoimi negatywnymi reakcjami.
Przyczyna: uprzednie negatywne doświadczenia z wystąpieniami publicznymi
Twoja reakcja: unikanie wystąpień publicznych i tym sposobem unikanie bycia postrzeganym, jako osoba głupia i narażona na wyśmianie
Co mogę zrobić?
Systematyczna desensytyzacja– to proces w którym dokonuje się „odwrażliwienia” uczuć i reakcji emocjonalnych jednostki na wystąpienia publiczne poprzez pozytywne wizualizacje oraz zachęcenie osoby do zrelaksowania się podczas oglądania jakiegoś przykładu publicznej przemowy. W ten sposób uczysz się relaksować, wizualizując sobie każdy z kroków prowadzących do wygłoszenia przemowy. W ramach tej techniki nagrywaj i oglądaj najlepiej z innymi fragmenty wystąpienia np. na początek 3-4 minutowy wstęp, a później dłuższe fragmenty. W ten sposób oswajasz się z występowaniem publicznym i nabierasz doświadczenia i często okazuje się, że barwa twojego głosu jest całkiem niezła, a sposób opowiadania wciągający.
Przyczyna: identyfikacja ze złymi modelami
Twoja reakcja: unikanie wystąpień publicznych z powodu obawy przed popełnieniem błędów i poczuciem zażenowania.
Co możesz zrobić?
Wyznaczanie celów – to proces łagodzenia lęku, który opiera się na ustrukturyzowanym planie zmiany zachowań jednostki związanych z występowaniem publicznie. Polega na formułowaniu osobistych celów względem prezentacji, określeniu pożądanych zachowań i kryteriów sukcesu w zakresie realizacji każdego z tych celów.
Przyczyna: cztery nierealistyczne postawy i oczekiwania dotyczące wystąpień publicznych
Twoja reakcja: unikanie wystąpień publicznych z powodu obawy przed tym, że prawdopodobnie nie wypadniesz dobrze
- Poczucie nieszczęścia lub katastroficznej porażki
- Pragnienie absolutnej akceptacji
- Pragnienie osiągnięcia całkowitej perfekcji
- Pragnie absolutnej pewności siebie
Co możesz zrobić?
Modyfikacja poznawcza- to proces który zmienia lub modyfikuje nierealistyczne poglądy na temat wystąpień publicznych. Zacznij od identyfikacji wszystkich nierealistycznych poglądów i oczekiwań, które żywisz wobec siebie, jako mówcy. Zapisz wszystkie nierealistyczne myśli lub oczekiwania takie jak: „Jestem pewien, że podczas prezentacji stanie się coś strasznego i nie mogę nic z tym zrobić”. Następnie przeformułuj każdą swoją myśli na sposób pozytywny i zapisz ją, na przykład: „Jest dość mało prawdopodobne, że coś pójdzie źle, a przez planowanie i ćwiczenie mogę pomóc sobie w uniknięciu wszelkich problemów”.
W trakcie całego okresu przed prezentacją zapisuj wszystkie negatywne myśli na ten temat i przeformułowuj je na sposób pozytywny. Ważne jest, aby zauważyć, że owe nierealistyczne stwierdzenia są skrajne, zwodnicze i stanowią źródło dużego lęku. Modyfikacja poznawcza działa, ponieważ dostarcza Ci innego sposobu postrzegania siebie.
Jeszcze jeden sprawdzony patent
Naucz się wstępu do wystąpienia na pamięć i odtwarzaj jak Cd- Rom płytę. Kiedy wyjdziesz na scenę i dopadną Cię symptomy tremy, czyli pocztujesz suchość w gardle, krople potu na dłoniach, wypieki na policzkach i całą masę objawów Ty jak Cd- Rom odtwarzaj. Zaobserwujesz, że kiedy pomimo sygnałów z ciała nawołujących do ucieczki Ty dalej stoisz i mówisz seansowanie trema pójdzie precz, a Ty masz szanse oczarować publiczność.
Życzę Ci, abyś odebrał przywództwo tremie. Ustal przyczynę, dobierz technikę i ćwicz, bo trening czyni mistrza.
Polecane szkolenia: Szkolenia z prezentacji