Logo wstronerozwoju.com
Zadzwoń 500 029 886

Trema przed wystąpieniami publicznymi. Jak radzić sobie z tremą?

Trema przed wystąpieniem publicznym

Ile razy zdarzyło Ci się, że miałeś świetny temat, ciekawe wnioski i przemyślenia, wspaniały produkt lub rozwiązanie i podczas prezentacji Pani trema przejęła przywództwo i zapanowała nad Tobą dyktując swoje warunki? Zastanawiasz się skąd ona się wzięła i jak zatrzasnąć jej drzwi przez nosem?

 

Trzy kroki do pokonania tremy przed wystąpieniami publicznymi:

Krok 1: Poznaj przyczynę tremy

Krok 2: Wybierz technikę adekwatną do pokonania przyczyny

Krok 3: Ćwicz

 

Dlaczego pojawia się trema przed wystąpieniami publicznymi?

 

Pierwsza przyczyna: Psychologiczne zagrożenie dla poczucia własnej wartości

Jedną z przyczyn lęku jest psychologiczne zagrożenie dla poczucia własnej wartości, które staje się ważne, gdy przypomnisz sobie poprzednie negatywne doświadczenia, których doznałeś, kiedy ostatni raz występowałeś publicznie. Być może ktoś śmiał się lub nie brał Twoich komentarzy na serio.

 

Druga przyczyna: Identyfikacja ze złymi mówcami

Drugą przyczyną lęku jest identyfikacja ze złymi mówcami, jako modelami. Oznacza to, że oglądałeś ludzi przemawiających publicznie, którzy wydawali się nerwowi i robili błędy. Zidentyfikowałeś się z tymi nerwowymi i nieudanymi mówcami, zamiast z kimś, kto przemawia z pewnością siebie i kompetencją. Powiedziałeś do siebie: „Oto taki mówca, do którego jestem podobny”.

Trzecia przyczyna: Nierealistyczne postawy i oczekiwania

Trzecią przyczyną leku przed wystąpieniami publicznymi jest tendencja do przyjmowania nierealistycznych postaw i oczekiwań odnośnie do publicznego występowania, jako procesu oraz siebie, jako mówcy. Możesz oczekiwać, że kiedy przemawiasz wydarzy się jakieś nieszczęście lub katastroficzna porażka, takie jak pustka w głowie i kompletne zapomnienie wszystkiego, o czym chciałoby się powiedzieć. Możesz też żywić nierealistyczne pragnienie, by być zaakceptowanym i żeby zadowolić wszystkich, żeby przekonać wszystkich słuchaczy do swojego punku widzenia. Możesz też sądzić, że Twoje wystąpienie musi być absolutnie perfekcyjne. Wszystkie te postawy i oczekiwania są nierealistyczne, a lekcja której się uczysz to: „Prawdopodobnie nie mogę być dobrym mówcą publicznym i występować z pewnością siebie”

 

Dlaczego pojawia się lęk przed wystąpieniami  publicznymi?

Lęk przed wystąpieniami, znany również jako fobia społeczna lub fobia wystąpień publicznych, jest powszechnym uczuciem niepokoju lub strachu związanym z koniecznością wystąpienia publicznego. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn tego lęku, a oto kilka z nich:

  1. Obawa przed oceną społeczną: Osoby cierpiące na lęk przed wystąpieniami często obawiają się negatywnej oceny ze strony innych ludzi. Martwią się, że ich wystąpienie będzie oceniane jako nieudane, żenujące lub niekompetentne.
  2. Brak pewności siebie: Niska samoocena i brak pewności siebie mogą przyczyniać się do lęku przed wystąpieniami. Osoby o niskiej pewności siebie mogą obawiać się, że nie poradzą sobie dobrze w sytuacji wystąpienia publicznego.
  3. Doświadczenia traumy lub negatywne doświadczenia z przeszłości: Nieprzyjemne doświadczenia związane z wystąpieniami publicznymi w przeszłości, takie jak wyśmianie lub krytyka, mogą prowadzić do rozwoju lęku przed wystąpieniami w przyszłości.
  4. Nadmierny perfekcjonizm: Osoby perfekcjonistyczne często mają wysokie oczekiwania wobec siebie i obawiają się popełnienia błędu lub niezadowolenia innych osób podczas wystąpienia publicznego.
  5. Brak umiejętności komunikacyjnych: Osoby, które nie czują się pewnie w swoich umiejętnościach komunikacyjnych, mogą obawiać się, że nie będą w stanie skutecznie przekazać swojej wiadomości lub zapanować nad sytuacją podczas wystąpienia publicznego.

 

Wybierz odpowiednią technikę pokonania tremy przed przed wystąpieniami publicznymi

Trema: przyczyny i reakcje i techniki pokonania tremy

Która z następujących trzech przyczyn lęku przed wystąpieniami publicznymi oraz reakcji na niego stanowi dla Ciebie największy problem?

Przyjrzyj się bliżej propozycjom poradzenia sobie ze swoimi negatywnymi reakcjami.

 

1. Przyczyna tremy: uprzednie negatywne doświadczenia z wystąpieniami publicznymi

2. Twoja reakcja na tremę: unikanie wystąpień publicznych i tym sposobem unikanie bycia postrzeganym, jako osoba głupia i narażona na wyśmianie

3. Technika pokonania tremy: Systematyczna desensytyzacja

Systematyczna desensytyzacja– to proces w którym dokonuje się „odwrażliwienia” uczuć i reakcji emocjonalnych jednostki na wystąpienia publiczne poprzez pozytywne wizualizacje oraz zachęcenie osoby do zrelaksowania się podczas oglądania jakiegoś przykładu publicznej przemowy. W ten sposób uczysz się relaksować, wizualizując sobie każdy z kroków prowadzących do wygłoszenia przemowy. W ramach tej techniki nagrywaj i oglądaj najlepiej z innymi fragmenty wystąpienia np. na początek 3-4 minutowy wstęp, a później dłuższe fragmenty. W ten sposób oswajasz się z występowaniem publicznym i nabierasz doświadczenia i często okazuje się, że barwa twojego głosu jest całkiem niezła, a sposób opowiadania wciągający.

 

 

1. Przyczyna: identyfikacja ze złymi modelami

2. Twoja reakcja: unikanie wystąpień publicznych z powodu obawy przed popełnieniem błędów i poczuciem zażenowania.

3. Technika radzenia sobie z tremą: Wyznaczanie celów

Wyznaczanie celów – to proces łagodzenia lęku, który opiera się na ustrukturyzowanym planie zmiany zachowań jednostki związanych z występowaniem publicznie. Polega na formułowaniu osobistych celów względem prezentacji, określeniu pożądanych zachowań i kryteriów sukcesu w zakresie realizacji każdego z tych celów.

 

1. Przyczyna: cztery nierealistyczne postawy i oczekiwania dotyczące wystąpień publicznych

2. Twoja reakcja: unikanie wystąpień publicznych z powodu obawy przed tym, że prawdopodobnie nie wypadniesz dobrze

  1. Poczucie nieszczęścia lub katastroficznej porażki
  2. Pragnienie absolutnej akceptacji
  3. Pragnienie osiągnięcia całkowitej perfekcji
  4. Pragnie absolutnej pewności siebie

3.Trema techniki pokonania: Modyfikacja poznawcza

Modyfikacja poznawcza- to proces który zmienia lub modyfikuje nierealistyczne poglądy na temat wystąpień publicznych. Zacznij od identyfikacji wszystkich nierealistycznych poglądów i oczekiwań, które żywisz wobec siebie, jako mówcy. Zapisz wszystkie nierealistyczne myśli lub oczekiwania takie jak: „Jestem pewien, że podczas prezentacji stanie się coś strasznego i nie mogę nic z tym zrobić”. Następnie przeformułuj każdą swoją myśli na sposób pozytywny i zapisz ją, na przykład: „Jest dość mało prawdopodobne, że coś pójdzie źle, a przez planowanie i ćwiczenie mogę pomóc sobie w uniknięciu wszelkich problemów”.
W trakcie całego okresu przed prezentacją zapisuj wszystkie negatywne myśli na ten temat i przeformułowuj je na sposób pozytywny. Ważne jest, aby zauważyć, że owe nierealistyczne stwierdzenia są skrajne, zwodnicze i stanowią źródło dużego lęku. Modyfikacja poznawcza działa, ponieważ dostarcza Ci innego sposobu postrzegania siebie.

 

Jeszcze jeden sprawdzony patent radzenia sobie z tremą przed przed wystąpieniami publicznymi

Naucz się wstępu do wystąpienia na pamięć i odtwarzaj jak Cd- Rom płytę. Kiedy wyjdziesz na scenę i dopadną Cię symptomy tremy, czyli pocztujesz suchość w gardle, krople potu na dłoniach, wypieki na policzkach i całą masę objawów Ty jak Cd- Rom odtwarzaj. Zaobserwujesz, że kiedy pomimo sygnałów z ciała nawołujących do ucieczki Ty dalej stoisz i mówisz seansowanie trema pójdzie precz, a Ty masz szanse oczarować publiczność.

 

Życzę Ci, abyś odebrał przywództwo tremie. Ustal przyczynę, dobierz technikę i ćwicz, bo trening czyni mistrza.

lęk przed wystąpieniami

Polecane szkolenia: szkolenie z wystąpień publicznych

Szkolenia w siedzibie klienta

Zapytania ofertowe prosimy kierować na adres:

E-mail: biuro@wstronerozwoju.com
Ewelina Zdzieszyńska
Tel.: 500 029 886

Dane Firmy:
Wstronerozwoju Ewelina Zdzieszyńska
Siedziba: 03-142 Warszawa, ul. Winorośli 12/24
NIP: 8361730959
REGON: 142899358

realizacja: dwarazy.com