Logo wstronerozwoju.com
Zadzwoń 500 029 886

Jak utrzymać uwagę i zainteresowanie słuchaczy podczas prezentacji

Jak utrzymać uwagę podczas prezentacji -Wprowadzenie:

Jak Państwo myślicie jak długo uczestnik prezentacji jest w stanie słuchać aktywnie przekazywanych przez Państwa treści? W latach 70 ubiegłego wieku marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła badania mające na celu sprawdzenie, jak długo człowiek jest w stanie skupić się na tym, co ktoś inny do niego mówi. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że zdolność do uważnego słuchania wynosi 18 minut. Po tym czasie uważność słabnie. Nawet w najbardziej korzystnych okolicznościach słuchacze zapamiętują 25%, tego, co się do nich mówi, chyba, że robili notatki.

 

Granice naszej pamięci

 

Pamięć robocza a zapamiętywanie informacji

Nasza pamięć robocza ma ograniczenia dotyczące ilości informacji, które może pomieścić. Uwidaczniają się one, kiedy nasza pamięć jest w trakcie przetwarzania informacji .Pamięć może jednorazowo pomieścić tylko kilka elementów (3-5 elementów). Kiedy się zapełnia możliwości przetwarzania danych zmniejszają się. Dla prowadzących prezentację oznacza to, że jeśli na przykład przez 40 minut wkładamy do głowy słuchaczy nowe informacje to ich pamięć robocza nie ma czasu na zapisywanie i skutkiem tego jest niewielka ilość informacji zapamiętanych przez audytorium. Trzeba dać pamięci roboczej czas na przetworzenie i zapisanie informacji. W praktyce oznacza to, że co przekazaniu ważnych treści, które chcemy, aby uczestnicy zapamiętali powinna pojawić się przerwa np. pauza wokalna, pytanie retoryczne, cytat. Pamięć robocza będzie miała czas na zapis i przetworzenie danych. Zabiegi retoryczne nie tylko służą do utrzymania uwagi uczestników, lecz pozwalają też zwiększać ilość zapamiętanych informacji.

 

Techniki retoryczne w utrzymaniu uwagi uczestników

Co zrobić, aby utrzymać uwag uczestników? Z pomocą przychodzą nam techniki retoryczne, które czynią wystąpienie bardziej żywym, poruszają emocje. Cyceron powiedział, że prawdziwy styl osiągany jest głównie poprzez odpowiednie użycie języka przez mówcę. Badacze stwierdzi, że użycie barwnego języka wpływa na percepcje dynamizmu, statusu i wiarygodności mówcy, jak również postaw słuchaczy wobec tego, co proponuje im mówca (Hatela, 1996; Sparks, Areni, Cox, 1998). Porywający język, jego barwność i styl możliwe są dzięki użyciu w przemowie figur retorycznych.Barwny język sprzyja ekspresji wystąpień, czyniąc je bardziej żywym, porusza emocjonalnie publiczność. Sprawia on, że prezentacja zostaje w pamięci, a jej główne punkty angażują słuchaczy. Pamiętaj, że Cyceron powiedział, że prawdziwy styl osiągany jest głównie poprzez odpowiednie użycie języka przez mówcę.

Badacze stwierdzi, że użycie barwnego języka wpływa na percepcje dynamizmu, statusu i wiarygodności mówcy, jak również postaw słuchaczy wobec tego, co proponuje im mówca (Hatela, 1996; Sparks, Areni, Cox, 1998). Porywający język, jego barwność i styl możliwe są dzięki użyciu w przemowie figur retorycznych.

 

Przykłady zabiegów retorycznych, które możesz wykorzystać podczas wystąpienia.

 

METAFORA:

Sposób mówienia o danej rzeczy za pomocą terminów pochodzących z innej dziedziny, np. mówiąc o zdobywaniu rynku podczas wprowadzania nowego produktu można wykorzystać terminologię militarną i kulinarną „będziemy walczyć o duży kawałek tortu”
Metafora: gabinet cieni
Jak ma wyglądać w przyszłości praca w dziale ….. Myślę, że można to nazwać stworzeniem gabinetów cieni. Każdy z pracowników będzie miał swojego zastępcę, który w każdym momencie będzie w stanie przejąć obowiązki tego pracownika
Przykład
Nie ma czasu do stracenia”
„Poleciały w dół wskaźniki”
„Moc możliwości”
„Oszczędzać czas”
„Pozwoli stanąć na nogi”
„Podane na tacy”

 

PORÓWNANIE:

Zestawienie ze sobą dwóch elementów przy użyciu słowa „jak”, przy czym oba te elementy muszą posiadać jakąś wspólną cechę.
Przykład
„Wielki jak góra”
„Zwycięzca wyścigu biegł jak błyskawica”
„Jasne jak słońce”
„Zimy jak lód”

 

NARRACJA:

Krótkie opowiadanie, historia, w której na plan pierwszy wysunięta jest akcja lub dana postawę. Technika ta wpleciona w wywód mówcy pozwala na wywołanie zainteresowania
słuchaczy.

 

POWTÓRZENIE:

Technika, w ramach której dany fragment wypowiedzi, myśli zostaje kilkakrotnie zaprezentowany. Za jej pomocą podkreślamy i uwypuklamy jakąś tezę.
Przykład
Edward Kennedy powiedział: ” Widział bezprawie i starał się je zwalczyć. Widział cierpienie i starał się je uśmierzyć. Widział
wojnę i starał się ją zakończyć.”

 

APEL:

Technika polegająca na bezpośrednim odwołaniu się do woli, emocji, myśli odbiorcy. Apel stosowany jest głównie przy wystąpieniach agitacyjnych.

 

Przykład:

„Liczę, że podejmiecie Państwo naszą propozycję, będzie ją wdrażać. Ja mocno wierzę w to, że świetnie sobie z tym poradzicie i w przyszłości odczujecie wielką satysfakcję, że podjęliście to zadanie. Szanowni Państwo to od Was zależy, czy młodzież przystąpi do projektu edukacyjnego…”

 

Nadajcie smaku i charakteru Waszym prezentacją

Tak jak w kuchni indyjskiej za niepowtarzalny smak odpowiedzialna jest ilość intensywnych przypraw, tak i niech w Waszej prezentacji znajdzie się miejsce dla zabiegów retorycznych, które nadadzą charakteru Waszemu wystąpieniu, a doznania będą utrzymywały się na długo w głowach i sercach audytorium.

 

Polecane szkolenia:

Wystąpienia publiczne szkolenie Warszawa

Szkolenia w siedzibie klienta

Zapytania ofertowe prosimy kierować na adres:

E-mail: biuro@wstronerozwoju.com
Ewelina Zdzieszyńska
Tel.: 500 029 886

Dane Firmy:
Wstronerozwoju Ewelina Zdzieszyńska
Siedziba: 03-142 Warszawa, ul. Winorośli 12/24
NIP: 8361730959
REGON: 142899358

realizacja: dwarazy.com